Ekonomi

ABD Hazine Bakanlığı’ndan borç limitini aşmamak için yeni tedbir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaşmasıyla birlikte ülkenin temerrüde düşmesini önlemek için yeni önlemlerin alındığını duyurdu.

Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye borç limitiyle ilgili yeni bir mektup kaleme aldı.

Hazine Bakanlığı’nın borç limiti işlemlerini McCarthy’ye bildirmek için kendisine yazı yazdığını belirten Yellen, dün Federal Çalışan Emeklilik Sistemi’nin bir modülü olan Prestij Birikim Fonu’nun, yaşanan kriz nedeniyle Devlet Menkul Kıymetler Yatırım Fonu’na tam olarak yatırılamadığını söyledi. borç sınırı.

Yellen, söz konusu fona yapılacak yatırımları düzenleyen yönetmeliğin Hazine Bakanı’na yasal borç limitini aşmamak için fona yatırımı durdurma yetkisi verdiğini kaydederek, seleflerinin de bunu örnek teşkil edecek koşullarda yaptığını ifade etti.

Yasaya göre borç limitinin artırılması veya askıya alınması durumunda fonun tamamlanacağını vurgulayan Yellen, federal emekliler ve çalışanların bu eylemden etkilenmeyeceğini kaydetti.

Yellen, “Kongre’yi ABD’nin tam güvenini ve itibarını korumak için derhal harekete geçmeye çağırıyorum” dedi. sözünü kullandı.

ABD Hazine Bakanı Yellen, 13 Ocak’ta McCarthy’ye yazdığı ilk mektupta, ülkenin borç limitine 19 Ocak’ta ulaşmasının beklendiğini açıklamış ve borç limitinin artırılması veya askıya alınması için “acil eylem” çağrısında bulunmuştu.

Yellen, 19 Ocak’ta gönderdiği ikinci mektupta, federal hükümetin 31.4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştıktan sonra ülkenin temerrüde düşmemesi için “olağanüstü” tedbirler uygulamaya başladığını duyurdu.

Bu kapsamda Kamu Hizmeti Emekli ve Engelliler Fonu ile Posta Hizmeti Emekli Sağlık Yardımları Fonu’ndaki yeni yatırımlar ABD Hazine Bakanlığı tarafından 5 Haziran’a kadar askıya alındı.

kemaliye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu