Haber

İsrail’in Gazze saldırıları Foça’da protesto edildi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları İzmir’in Foça ilçesinde kadın platformları öncülüğünde protesto edildi. Sloganlar atan ve pankartlar taşıyan katılımcılar, Foça Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda sessiz protesto eylemiyle eylemini tamamladı.

İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik saldırıları Foça’da protesto edildi. Reha Midilli Caddesi Sevgi Yolu güzergahında yürüyüşle başlayan protesto eylemine bazı kadın inisiyatif ve platformları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da destek verdi. Çoğunluğu kadın olan katılımcılar, “Kadınlar Barış İstiyor”, “Çocuklarımız Ölmesin”, “Savaşta Kazanan Yok”, “Barış Çabuk Artık” yazılı pankartlar taşıyarak Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’na geldi. “Savaşa Hayır” ve “Savaşa Son”. Kalabalık ayrıca kendilerine destek verenlerin yakalarına siyah kurdeleler taktı. Meydanda sessizce eylem yapan katılımcılar adına yazılı basın açıklaması yapıldı.

GAZZE’DE YAŞANANLAR SOYKIRIMA DÖNÜYOR

“Filistinli çocukların ve kadınların dayanışmamıza ihtiyacı var” sözleriyle başlayan açıklamada Gazze’deki vahşete dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunuldu: “Gazze’deki savaşın vahşeti soykırıma dönüşüyor. Uzun süredir güçlünün hukukuyla hüküm süren zalimin, işgalcinin ve sömürgecinin şiddetini kınıyoruz.” Bütün bir halkın kendi topraklarında yaşama hakkını hiçe sayarak, bu bizim BM üyelerine, özellikle de kadınlara ve çocuklara çağrımızdır.” Sivillerin ölümüne yol açan savaşta derhal ateşkes ilan edilmelidir. Uluslararası bir komite aracılığıyla bu zulme son verilmeli, sorunların çözümü kozmik hukuk normlarında aranmalıdır. Filistin halkının yanındayız. Adil ve kalıcı bir barış için ‘Hemen ateşkes’ denildi.

yenicaga-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu