Ekonomi

Otomobile yatırım yapmak döviz ve altından daha çok kazandırıyor

Otomobil, seçimden sonra da öne çıkan bir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Hem sıfır kilometre hem de 2. el araç pazarında satışların büyük bölümünü yatırım amaçlı alımlar oluşturuyor.

Ekonomi gazetesinden Aysel Yücel’in haberine göre özellikle son bir yılda yapılan ikinci el araç yatırımı, alıcısına yüksek kazanç sağlıyor. Indicata verilerine göre Ocak 2022’de alınan bir ikinci el araba, 2023 Mayısına kadar olan 16 ayda ortalama yüzde 87 kazandırdı. Investing.com’a göre bu oran dövizde yüzde 58 ve yüzde 43’ün altında kaldı.

VavaCars Perakende Küme Lideri Serdıl Gözelekli, 2020 yılının başından bu yana devam eden chip krizi başta olmak üzere, piyasada sıfır otomobil sıkıntısı ve bu otomobillerin liste fiyatının üzerinde talep edilmesinin tüketiciyi ikinci sıraya taşıdığını söyledi. el. Özellikle yüksek enflasyon sonrası yaşanan değer kaybına paralel olarak TL birikimlerini bu değer kaybına karşı korumak isteyenlerin, hem ihtiyacını karşılaması hem de yatırım aracı olarak görmesi nedeniyle 2. el otomobile yoğun talep gösterdiğini anlatan Gözelekli, şunları kaydetti: “Bu noktada Ocak 2022’den Nisan 2023’e kadar, son bir buçuk yılda 2. el otomobillerin değeri neredeyse ikiye katlandı. Söz konusu süreçte 2. el araç alanların alanlara göre daha karlı olduğu söylemleri ortaya çıktı. döviz ve altın tercihi yoğunlaştı.

İkinci el otomobillerin önümüzdeki dönemde değer kazanmaya devam edeceğini vurgulayan Serdıl Gözelekli, “Yılın ilk çeyreğinde ikinci el otomobillerde ortalama yüzde 15-20 arasında fiyat artışı yaşandı. Yine sıfır otomobil arzındaki sorunlar nedeniyle önümüzdeki üç ayda geçmiş istatistiki veriler ışığında ikinci el piyasalarında yüzde 10-15 oranında fiyat artışı öngörüyoruz. Ancak, beklenen bu fiyat artışlarını sadece arz sorunlarına bağlamamak gerekir. Havaların ısınması, yaz ve bayram tatili gibi mevsimsel gereklilikler nedeniyle her ay artan talep yoğunluğu da piyasada değerli bir etki yaratıyor. Bu kapsamda fırsat bulan tüketiciler fiyatların daha da artacağını tahmin ederek otomobil almaya devam ediyor. Bu sayede tüketici bir yandan araba ihtiyacını karşılarken, diğer yandan ekonomik anlamda kendisine döviz ve altından daha fazla para kazandıracak bir yatırım yaptığına inanıyor.”

Talebin yüksek olduğu ve birbiri ardına satış rekorlarının kırıldığı sıfır kilometre araç pazarında, haziran ayında fiyatlar yükselmeye başladı. Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, haziran ayında markaların otomobillerini modele göre yüzde 2 ile yüzde 8 arasında artırdığını söyledi. Sıfır kilometre araçlara yapılan zamların ikinci elde de önümüzdeki günlerde fiyatları artırması bekleniyor. Cardata verilerine göre Mayıs ayında ikinci el otomobil fiyatları ortalama yüzde 8 arttı. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu