Haber

Özel okul ücretlerinin TÜFE’ye göre belirlenmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan düzenleme ile özel okullardaki orta sınıflar için fiyat artışı, Genelkurmay Başkanlığı’nın belirlediği oranı geçmeyecek şekilde yılsonu Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranı dikkate alınarak belirlenecek. Bakanlık.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kapsamda yapılacak artış oranlarına ilişkin yönetmeliğin 53. maddesinde yer alan “Bir önceki yılın (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranı ortalaması en fazla yüzde 5 artırılarak belirlenir” ibaresi özel okullardaki ara sınıflar için Bakanlıkça belirlenen oranı geçmemek üzere yılsonu TÜFE oranı dikkate alınarak “yapılacak artış oranı” belirlenir.

Yönetmelik değişikliği bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel öğretim kurumlarının temsilcileriyle 4 Ocak’ta yaptığı görüşmenin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu yıl bir değişiklik yapacağız, 2023 yılı fiyatını üretici fiyat endeksinden ziyade tüketici fiyat endeksine göre belirleme kararı aldık. Hem Türkiye’de hem de düşük enflasyon beklentisi bağlamında. 2023 yılı ve bu süreçte velilerimizin de desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 yılı fiyatlarını belirleme kararı aldık. Yüzde 65 olarak belirleme kararı aldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu