Yaşam

Satranç bulmacası #3: Tek hamlede şah mat edebilir misin?

Satranç, her oyuncunun toplam 16 taşın kontrol ettiği ve amacın rakibin şahını mat etmek olduğu bir akıl oyunudur. Rakiplerin amacı, değeri ne olursa olsun şah taşını korumaktır.

Düzenli olarak satranç oynayan ve bu alanda kendini geliştiren bireyler, amatör bireylere göre daha stratejik ve daha hızlı düşünme yeteneğine sahiptir. Bunun nedeni ise çok fazla satranç oynamaları ve her zaman bir adım ilerisini planlayarak hareket etmeleridir. Benzer kurallar sağlandığında daha önceki tecrübe ve bilgileri sayesinde daha mantıklı ve gerçekçi kararlar alabilmektedir.

10 SANİYEDE: TEK SALDIRIDA KONTROL MATYukarıdaki satranç tahtası görselinde oyun sırası beyazlardadır. Beyaz taşları kullanarak siyah şahı tek hamlede mat etmeniz gerekiyor. Satranç bilgisi olan kişiler için ilk bakışta kolay bir bulmaca gibi görünse de bu satranç bulmacasını daha güçlü hale getirmek için bir süre sınırı belirledik.

Sizden istediğimiz e4 karesinde duran siyah şahı beyaz taşlarla tek hamlede 10 saniye içerisinde mat etmeniz. Oyunu bitirmek ve zafer kazanmak için hamleniz ne olurdu?

ZAMAN BAŞLADI

Hazırsanız zamanı başlatalım!

Satranç oynayarak stratejik düşünme becerilerinizi mümkün olduğu kadar geliştirebilirsiniz. Bu tarz satranç bulmacaları eğlenirken becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Satranç alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız büyük ustaların oyunlarını incelemeli ve stratejilerini öğrenmeye çalışmalısınız.

SÜRE BİTTİ

Süre bitti. Gerçek hamleyi bulan okuyucularımızı tebrik ederiz. Gerçek hamleyi bulamayan okurlarımızın endişelenmesine gerek yok. Her zaman olduğu gibi analizi aşağıya koyacağız ve oradan kontrol edebilirsiniz.

İŞTE KONTROL MAT!

Siyah şahı tek hamlede mat etmek için yapılacak saldırı;Evet, beyaz atı d1’den f2’ye taşımanız gerekiyor. Böylece, CHECKMAT!

Peki verilen sürede gerçek hamleyi bulabildiniz mi yoksa süre sınırını mı aştınız? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu