Ekonomi

SGK’dan EYT beyannamesi: Aylık e-Devlet üzerinden de talepte bulunabilirsiniz

Konuyla ilgili açıklama yapan SGK Van İl Müdürü Abidin Göksoy, sosyal güvenlik sistemlerinden emekli olabilmek için yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi olmak üzere 3 temel şartın arandığını belirterek, “Mart tarihli yasa ile 1/2023 ve 7438 sayılı ve 32121 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile ilk defa 8 Eylül 1999 tarihinden önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında sigortalılığına başlayanlar ile bu Yürürlükteki mevzuatta yer alan emekliliğe hak kazanma şartları, yaş kuralı olmaksızın, emekli aylığı bağlanabilme olanağı getirilmiştir.

1999 yılında yapılan düzenleme ile SSK sigortalıları için kademeli yaş kuralı, kademeli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarından sadece yaş şartı kaldırılmış, diğer kurallarda herhangi bir değişiklik öngörülmemiştir.

Bu kapsamda 3 Mart 2023 tarihinden itibaren SSK sigortalıları ilk işe giriş tarihlerine göre belirlenen 5 bin – 5 bin 975 gün sayısı ile kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl süreyle sigortalı olacak. dedi ki:

haberkilimli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu