Teknoloji

Taliban Sözcüsü, Afganistan’da Üretilen Mada 9’un Videosunu Paylaştı

Ülkenin ilk harika spor arabasının Afgan bir girişimci tarafından geliştirildiğini paylaşmıştık. Şimdi Taliban bu araba hakkında sosyal medya paylaşımları yapıyor.

Taliban yönetimindeki Afganistan’da üretilen Mada 9 isimli süper otomobilin prototipi sansasyon yarattı.

Bir Taliban sözcüsü, sosyal medyada ülkenin ilk süper arabasının videosunu paylaştı. Prototip araçla ilgili olarak Afganistan’da otomobil sektöründe ilerleme kaydedildiği belirtildi. Bugün yeterli imkâna sahip olan herkes bir prototip araç üretebilir.

Taliban’ın paylaştığı Mada 9’a ait görsel aşağıda:

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, lüks arabanın lüksünün “tüm ülke için bir onur” olduğunu söyleyerek Mada 9’u övdü.

Mada-9 olarak adlandırılan prototip araç, Afganistan Teknik ve Mesleki Eğitim Dairesi ile İnovasyon Merkezi ve ENTOP’un ortak projesi kapsamında geliştirildi. ENTOP CEO’su Muhammed İstek Ahmedi, Bilişim Bakanlığı tarafından da desteklenen projenin yaklaşık 5 yıl sürdüğünü söyledi.

Firmanın yöneticisi Ahmed Ziya Ahmedyar, üç yıllık çalışmanın ardından parçaların yüzde 80’inin Afganistan’da üretildiğini söyledi.

Aracın parçaları derken motoru, camları ve jantları yurt dışından getirildi. Araçta Toyota motor kullanıldığını daha önce paylaşmıştık. ENTOP şirketinin yöneticisi, diğer parçaların 10 yıla kadar Afganistan’da üretileceğini iddia ediyor.

Afganistan’da üretilen harika araba hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu