Haber

Hatay’da depremin çarptığı enkazdan çıkan araçlar tamir edilerek yeniden otoyola çıktı

Depremin vurduğu Hatay’da enkaz altından çıkarılan araçlar, sanayi sitesinde ustaların maharetli ellerinde onarılarak tekrar karayoluna çıkıyor. İşlek olan sanayi sitesinde esnaflar, önümüzdeki 6 ay doluluklarının olduğunu ve tamir için yeni araç alamadıklarını belirtti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük yıkım Hatay’da meydana geldi. Antakya ilçesinde yüzlerce araç enkaz altında kalarak hurdaya döndü. Enkazdan çıkarılan araçlar sahiplerine teslim edilmeye başlayınca sanayi sitesi kalabalıklaşmaya başladı. Kentteki esnaflar, önümüzdeki 6 ay doyduklarını ve 1000 TL yevmiye ile yanlarında çalışacak insan dahi bulamadıklarını bildirdi.

“Arabamızı büyük hayallerle aldık ama burada enkaz altında kaldı”

Enkaz altında kalan aracını tamire getiren Recai Genç, büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Antakya’da depreme yakalandık. Aracımız enkazdan çıktı, kaportacı ustası iş başında. 2.5 ay oldu 1.5 ay daha sürecek ne zaman çıkacağını bilmiyorum dedi.

Yoğun bir şekilde çalışan üstyapıcı Ali Balıkçı, “Şu anda grup eksiğimiz var, yoğunluğumuz çok yüksek. Şu anda tamir edilmeyi bekleyen 25 aracımız var, sırayla yapıyoruz. Tamir edilen araçlar onları alıyor. Araçları bir formda bitirmeye çalışıyoruz. 6 aydır doluyuz. “Dışarıdan araç alamıyoruz” dedi.

Günde bin TL’ye çalışacak eleman bulamıyoruz

Kendileriyle çalışacak eleman bulamadıklarına değinen Balıkçı, “2 çalışanımız var, ben 3 kişiyiz. 7 kişiydik, şu an 3 kişi çalışıyor. Şu an ustalar günü. bin ile bin 200 lira arasında.”

Sıkışıklığın çok fazla olduğunu ve bin TL yevmiye ile eleman bulamadıklarını belirten üstyapıcı Orhan Karaoğlan, “Yoğunluk çok fazla, personel eksiğimiz var. Antrenman yapamıyoruz. Şu anda 25-30 araç bekliyor. Personel hep yurt dışına çıktı, kimse kalmadı. Şu anda en kötü yevmiye bin TL” diye konuştu. – HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu